Aloe vera bitkisi dünya üzerinde en çok kullanılan tıbbi bitki. Doğal yaşam alanı Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyi olsa da bugün hemen her yerde, evinizde, balkonunuzda yetiştirmeniz mümkün. Aloe vera jeli, bitkinin yaprağından kolayca çıkar ve direkt olarak cilde uygulanabilir.

 

Aloe vera jel yüze nasıl sürülür

Adım 1

Aloe vera yaprağını bitkisinden bir çift makas veya mutfak bıçağı yardımı ile dibinden keserek çıkarın. Su altında yaprağı durulayın ve nazikçe yapraktaki kirleri temizleyin.

 

Adım 2

Keskin bir mutfak bıçağı yardımı ile yaprakların kenarlarındaki dikenimsi çıkıkları kesin. Yaprağı dikey olarak yarıya kesin ve içindeki jeli kaşıkla çıkararak bir kaba aktarın.

 

Adım 3

Yüzünüze ince bir tabaka aloe vera jel uygulayın ve en az bir saat kurumasına izin verin. Daha sonrasında jeli ılık su ve temiz bir bezle cildinizden çıkarın.

Aloe vera cilde faydaları

-Aloe vera ciltte sivilce oluşumunu engeller. Zira iltihap oluşumunu önleme, var olan iltihapları da kurutma özelliği olduğundan sivilcelere karşı aloe vera kullanılabilir.

-Cilt dostu olan aloe verayı düzenli olarak cilde uygulandığında ise ciltte sivilce, akne, leke, alerji gibi sorunların önüne geçilmiş olur. Ciltte var olan sorunları da aloe vera kullanımıyla önleyebiliriz. Alerjik reaksiyonlara da doğal bir çözüm olarak aloe vera kullanımı tavsiye edilir.

-Özellikle kadınların yaygın cilt sorunu olan selülitler için de aloe vera tavsiye edilmekte. Selülitlerden kurtulmak isteyen kişi hem düzenli olarak egzersiz yapmalı, hem de selülite neden olan besinleri beslenme listesinden çıkarmalı hem de selülitli olan bölgeye aloe vera jeli ile masaj yaparak uygulamalıdır.

-Aloe veranın güneşten veya yaşlılıktan dolayı oluşan cilt lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı etkisi bulunmaktadır. Bu jel için özellikle güneşin etkisi kaybettiği Kasım ayından başlayarak güneşin yeniden ortaya çıkmaya başladığı Mart ayına kadar cildin lekeli bölgelerine akşamları yatmadan önce aloe vera sürülmesi tavsiye edilir.