Estetik amaçlı burun ameliyatı; genç bir kadın için güzelliğini tamamlamak, orta yaşlarda ise, yüzdeki ifadeyi yumuşatıp genç görünümü yakalayabilmek için istenir. Ameliyat öncesi de en fazla merak konusu; yeni burun şeklinin yüze yakışıp yakışmayacağıdır. Bazen sadece burun ucundaki bir oynama olağanüstü güzel sonuçlar verirken; kimi zaman da burun ameliyatı sonrası istenen sonuç alınamayabilir. Ameliyat öncesi burun şeklinin belirlenmemiş olması, bazen de sadece burun estetiğinin yapılması istenen sonuç için yetmeyebilir.

Burun yüz estetiğinin önemli karekteri de olsa, yüzdeki diğer oran ve şekiller de önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesi tasarım da hem burunun yeni şekli görür,hem de yüzde başka bir işleme ihtiyaç olup olmadığı değerlendirilir. Örneğin, estetik cerrahinin en özellikli ameliyatlarından birini olacaksınız ve ameliyat sonrası nasıl bir şekil oluşacağını hayal ederken, doktorunuz belki de çene ya da elmacık kemiklerinizin biraz belirginleşmesinde fayda olacağını söylüyor. Kadın olarak heyecan verici olan bu önerileri daha somut hale getirmek isteseniz de edindiğim tecrübe, erkek hastalar da ameliyat kararı vermede kendisine ait ameliyat sonrası oluşacak şekli görmüş olmak en önemli etken oluyor.

Bilgisayar üzerinde hastanın ön ve yan profilden çekilen fotoğrafları üzerinde yapılan çalışmalar ameliyat sonrası oluşacak muhtemel burun şeklini gösterir. Yüzde altın oranlar dediğimiz estetik cerrahlar için önemli bazı ölçüm kriterleri vardır.İşte bu oranları değerlendirmede ve yapılacak işlemlere karar vermede, bilgisayar üzerinde çalışmak ve ameliyat sonrası oluşacak şeklin bilinmesi çok önemlidir.

Estetik ameliyat sonrası istenen burun şekli; hastanın yaşı, mesleği, kişilik yapısı ve yaşadığı sosyal çevreye göre değişir. Bazı hasta ‘ameliyat olduğum belli olsun ki, yaptırdığıma değsin’ diye düşünürken; bazı hasta da,’doğal bir burun şeklim olsun ve yapıldığı belli olmasın’ der.

Bayan hasta, daha önce estetik ameliyat olmuş ya da burun şeklini beğendiği kişileri örnek gösterip ‘bunun gibi olsun’ diyebilir. Farklı burun şekilleri arasında karar vermede güçlükte çekebilir. Erkek hasta ise genelde, ’size bırakıyorum doktor bey bana yakışan neyse yapın’ diyerek kararı hekime bırakabilir. Ameliyat sonrası oluşacak muhtemel burun şekline karar vermede kullandığımız bilgisayar programını günümüzde farklı bir amaç için de kullanıyoruz. Özellikle yurtdışı ve şehir dışında yaşayıp ameliyat olmaya karar vermiş, ancak muayaeneye gelemeyen hasta için, estetik ameliyattan sonra oluşacak muhtemel burun şeklini bilgisayarlarından görmüş olmak hem kararlarını kesinleştirme de hem de meraklarını giderme de önemli oluyor.

Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki, bu bir bilgisayar programıdır ve iki boyutlu çalışmaya izin verir. Burun ameliyatları üç boyutlu olarak yapılır ve ameliyat başarısı; hekimin bilgisini sanat anlayışıyla harmanlayıp becerisiyle sunmasına bağlı olarak değişir.

Op. Dr. Yakup Avşar