Emzirmek hem anne için hem de bebek için oldukça önemlidir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü anne sütünün içeriği bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yapıdadır. Ancak annenin bu dönemde de doğru ve yeterli beslenmesi gerekmektedir.

Emzirme döneminde anne sütünün salgılanması ile ilgili hazırlıklar vücutta gebeliğin 6. İla 7. Ayları arasında başlıyor. Emziklilik dönemi de biyolojik olarak gebelik döneminin devamı oluyor. Yeterli ve dengeli beslenen gebelerde deri altı yağ dokusundaki birikimler emzirme sürecinde süt üretiminde kullanılıyor. Kısacası bebek için en uygun besin olan annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünü olmuş oluyor. Sağlıklı bir anneden günde ortalama 700-800 ml süt salgılanmaktadır.

Emzirme döneminde beslenme oldukça önemli, ancak abartıp ek kalori almanıza veya özel gıdalarla beslenmenize gerek yok. Bu süreçte sadece sağlıklı, dengeli, besleyici gıdalar tükettiğinizden emin olmalısınız.

Emzirirken nasıl beslenmeli?

Yeni doğum yapmış olan anneler, her besinden yeterli ve dengeli miktarlarda tükettiğinde, besin çeşitliliğine önem verdiğinde hem kilonuzun kontrolünü dengede tutabilir, hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilirsiniz.  

• Gün içinde et, süt, yumurta gibi proteinleri, ekmek, bulgur gibi karbonhidratları, ceviz, fındık gibi yağlı tohumları ve sebze-meyveleri yeterli miktarda almaya ve çeşitli beslenmeye özen gösterin.

• Sütünüzü artırmanın en kolay yolu ise bol sıvı tüketmektir. Süt, ayran, çorba, komposto, cacık ve en önemlisi de su tüketiminizi artırmaya çalışın.

• D vitamini bebeğinizin kas ve kemiklerinin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle her gün bebeğiniz ile birlikte gün ışığına çıkın ve yeterli miktarda güneşin ışınlarından faydalanın.

• Doğum kilolarını vermek için çok düşük kalorili diyetler, süt salgılamanızı ve sağlığınızı tehdit edecek yöntemlerdendir. Yeterli bir emzirme sayesinde aldığınız kiloları daha çabuk verebildiğinizi göreceksiniz.

• Ara öğünlerde süt kalitesini artıracak taze/kuru meyveler, yoğurt, kuru yemişler, tam tahıllı sandviçler ideal alternatiflerdir.

Bunlara ek olarak;

Bol bol yürüyün

Kilo sorununun çözümünde daha çok egzersize ağırlık vermelisiniz. Haftada 4-5 gün 45 dakikalık sıkı bir yürüyüş yapmak şekeri, unu, nişastayı sınırlamak yerine kilo kontrolüne beklediğinizden çok daha fazla destek sağlayacaktır.

 Süt veren bir annenin yeterli ve dengeli beslenmesi aktif bir hayat sürmesi yeteri kadar süt üretmesini kolaylaştırdığı gibi fazla kilolardan kurtulmasını da oldukça kolaylaştırıyor. Bunun için özel bir diyet planı gerekmemektedir.