Göz kapağı estetiği sizi yorgun, uykusuz, mutsuz ve sağlıksız gösteren ve zaman içinde hemen her bireyde düşen göz kapaklarının tekrar forma sokulmasını hedefler. Dünya üzerinde en fazla uygulanan ama oldukça titizlik gerektiren bir operasyondur.

Göz kapağı estetiği nedir?

Gözlerimiz en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Göz ve çevresi ise, bu önemli organımızı korumayla görevli bir yapıya sahip. Mutluluğumuz, üzüntümüz ve gündelik hayatımızda bile yaptığımız ufacık bir mimik hareketiyle bile, günde milyonlarca kez göz çevresi hareketlenmesini sağlıyoruz ve göz kapaklarımızı açıp kapatıyoruz. Göz çevresinin hareketli bir alan olmasının yanı sıra,  en hassas dokuya sahip ve güneş ışığına da duyarlı bölgemizdir. Tüm bunlara ek olarak yaşın ilerlemesine bağlı gelişen sorunlar eklenince, göz çevresinde, göz kapaklarında, alın ve gözaltlarında birtakım problemler yaşanmaya başlıyor.

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torba oluşumu meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan bireyler ameliyat için uygun adaydır.

Göz kapağı estetiğinin avantajları

• Lazer teknolojisi kullanılır.

• Baş ağrısına neden olan sarkık üst gözkapağı forma sokulur.

•Sarkan deri sebebiyle oluşan görüş açısı kaybı düzelir.

• Genç bir görüntü elde edilir.

• Çabuk iyileşir.

• Komplikasyon riski minimal seviyededir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer ve hangi tip anestezi ile yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı, lokal anestezi ile yapılan, kısa süreli ve basit bir operasyondur, yaklaşık 30 dakika sürer. Alt göz kapağı estetiği ameliyatında ise genel anestezi ile yapılır ve ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat sürer.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ağrılı mıdır?

Göz kapağı ameliyatları ağrılı değildir.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalmak zorundayım?

Ameliyattan sonra genelde aynı gün içerisinde taburcu olunabilmektedir.

Ameliyattan sonra gözlere bandaj uygulanır mı?

Taburcu olurken gözler kapatılmaz ve bandaj uygulanmaz, sadece göz kapaklarına gözleri kapatmayacak şekilde ince bantlar kullanılır.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra şişme veya morarma olur mu?

Ameliyattan sonraki ilk 2 gün biraz şişme ve morarma olabilir. Şişliği ve morluğu azaltmak içinse ilk 2 gün göz kapağı ve çevresine buz uygulaması yapılması önerilir. Ameliyattan sonraki 7. İle  10. Arasındaki  günlerde şişlik ve morluklar git gide kaybolur.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra dikişler ne zaman alınır ve işlem ağrılı mıdır?

Ameliyatta, düğümlü dikişler kullanılmadığı için dikişler genelde 5. günde kolayca alınır ve alınırken herhangi bir ağrı duyulmaz.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle gözlere baskı uygulanmamalı ve gözler ovuşturulmamalıdır. Ameliyattan sonra 3 ay süreyle gözlerin ve göz çevresinin güneşten korunması da oldukça önemlidir.

Ameliyattan sonra sosyal yaşama ne zaman dönebilirim?

Güneş gözlüğü ile sosyal yaşama hemen dönülebilir. Gözler kapatılmadığı için görmede ve günlük aktiviteleri yapmada bir değişiklik yaşanmaz.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından kişiye özel bir yaklaşımla planlanan ve uygulanan ameliyatlarda hastada dikiş izi kalmaz.

Göz kapağı estetiği ameliyatı olmak için en uygun mevsim hangisidir?

Göz kapağı estetiği ameliyatları 4 mevsim yapılabilen ağrısız ve konforlu bir operasyondur.

Göz Kapağı Ameliyatının riskleri

Her ameliyat sonucunda belli bir iz kalır. Önemli olan bu izin çok ince ve belirsiz olmasıdır. Göz kapakları ise diğer bölgelerimizle kıyasla vücudun en az iz kalan bölgelerindendir. Kesiler ameliyat sonrasında birkaç ay süreyle belirgin kalabilir. Zamanla kırmızı renk azalarak beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşmeye başlar. Göz kapaklarının kapanmasıyla ilgili geçici bir sorun yaşanabilir. Nadir olarak alt göz kapağı aşağı çekilebilir, genellikle geçicidir. Ancak düzelmez ise ikinci bir cerrahi ameliyat gerekebilir. Genellikle gereğinden fazla deri çıkarımından kaynaklanmaktadır.