Göz makyajı, güzel ve etkileyici bir görünümün olmazsa olmazlarındandır. Doğru bir göz makyajı, etkileyici bakışlar yaratır ve bir kadının bütün çekiciliğini ortaya koymasında önemli rol oynar. Mavi gözlü veya kahverengi gözlü bir kadının yaptığı aynı makyaj, görünümde aynı etkiyi yaratmaz. Eğer kahverengi gözlü bir kadınsanız, çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu göz rengi oldukça anlamlı bakışlara sahiptir ve bunun yanı sıra her türden makyajı uygulamaya elverişlidir. Genelde tüm renkler, kahverengi gözlere uyum sağlar. Doğru makyaj tekniklerini uyguladıktan sonra, kahverengi gözlerinize her renkte makyaj yapabilirsiniz.


Renk seçimi

Kahverengi gözlerle hemen her renkte far kolay uyum sağlar. Ancak gözlerini daha belirgin ve vurgulu hale getirmek içinse; yeşil ve bakırın tonları, kahverengi, siyah, lacivert ile beyazdan yararlanabilirsin.


1) Lacivert göz kalemiyle yapılacak olan dumanlı makyaj, kahverengiyle mükemmel bir kontrast yaratacağından yüzünüze beklenmedik bir güzellik katacaktır. Nude bir ruj ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

2) Kahverengi gözlerinizi ön plana çıkartmak için sıcak tonlara yönelebilirsiniz. Örneğin toprak tonları, bakır ve altın tonları ideal tonlardır. Hafif hafif ışıltılı ve sedefli farlar göz rengindeki sıcaklığı ortaya çıkartır.

3) Koyu yeşil far ile dumanlı makyaj, kahverengi gözlerle dikkat çekici bir kontrast oluşturacaktır. Ayrıca üst kirpik diplerinin iç ve dış kısımlarını siyah kalemle belirginleştirmek, bakışlarınızı belirginleştirmenizi sağlar.

4) Siyah göz kalemiyle dumanlı makyaj, kahverengi gözlerin vazgeçilmezi! Siyah kalemi alt ve üst kirpik diplerine noktalar halinde uygulayıp aplikatör ile dağıtarak gizemli kahverengi bakışlara sahip olabilirsin.

5) Göz renginizi belirginleştirmek içinse kendi göz renginizden daha koyu bir renkte eyeliner kullanabilirsin. Kendi tonundan daha koyu bir kahve veya siyah eyeliner ve aynı tonlarda rimel gözlerinizi ortaya çıkartacaktır.Alt kirpik diplerinize ise beyaz göz kalemi çekebilirsiniz.

6)Üst göz kapağına sürdüğünüz tonlarda ya da parlak,ışıltılı renklerde ince uçlu far furçasıyla uygulamak gözlerinizi daha buğulu ve çekici bir görünüm sağlar.

7)Son olarakta göz pınarlarınıza ve hemen kaş altı bitimine açık tonlarda, parlak tonda far uygulayabilirsiniz. Bu sayede göz makyajınız olduğundan daha dikkat çekici olmuş olur.


İpucu: Uygulamadan önce kirpik kıvırıcı kullanmak, makyajını çok daha belirgin kılar.


Kaçınılması Gereken Renkler

Pembe ya da leylak rengi far, kahverengi gözlülerin, gözlerinin şiş gözükmesine neden olur risk almak istemiyorsanız pembeden kaçınmalısınız. Aynı şeyler leylak rengi için de geçerlidir. Bunun nedeni de kahverengi gözlü kadınların cilt tonları daha sarıya yakındır ve sıcak bir cilt tonu olmasıdır.