Alçak tavanlı evler karanlık ve basık bir ortam oluşturacağından evinizde kendinizi rahat hissedemeyebilirsiniz. Evinizin küçüklüğünden ve tavanların üzerinizde yarattığı baskıdan hoşlanmıyorsanız dekorasyon hileleri yapabilirsiniz. Evinizde derinlik algısını yaratarak tavanını yüksek göstermek istiyorsanız uzun perdeler, aydınlatmada ayaklı ürünler ve tavana yakın çerçeveler kullanabilirsiniz. İşte tavan yüksekliğini değiştirecek o ipuçları:

Büyük tablolar yerine küçük duvar aksesuarları tercih edin

Duvar dekorasyonları evinizin görünümüne her açıdan etki eden tasarım unsurlarıdır. Duvarlarınızda kullandığınız tablo benzeri aksesuarları seçerken geniş çerçeveler ve resimler yerine küçük tablolar tercih etmelisiniz bu sayede duvarınız daha ferah bir görüntü oluşmasına ve dolayısıyla da tavanın daha yüksek görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Aydınlatma

Aydınlatma, tavanı yüksek göstermenin en doğru yollarından biridir. Tavanda spot lamba ve gömme ışık; zeminde ayaklı ve tripod lambaları tercih edin.

Dikey çizgili duvar kağıtları

Eğer duvarlarınızda duvar kağıdı kullanmayı düşünüyorsanız sizin için en ideal tercih dikey çizgili duvar kağıtları olacaktır. Tıpkı düz çizgili kıyafetlerin bedenimizi daha ince ve uzun göstermesi gibi, dikey şeritlerden oluşan desenlere sahip duvar kağıtları da odaları daha uzun ve ferah, tavanları daha yüksek gösterir.

Aynaların etkisi

Elbette küçük alanları geniş göstermek için akla ilk gelen çözümlerden biri olan aynalar evinizin tavanının da daha yüksek görünmesine yardımcı olacaktır. Özellikle uzun ve ince formlardaki aynalarla dekorasyona katkıda bulunursanız tavan yüksekliği konusunda da bir illüzyon yaratarak daha ferah bir görünüme sahip olabilirsiniz.