Cilt analizini yaptırmak cildiniz için bakım aşamasında ilk olarak yaptırmanız gereken bir uygulamadır. Bilinçli bir şekilde yüzünüze bakım yapmak istiyorsanız, öncelikle cildinizin durumunu öğrenmelisiniz ve ona göre krem veya maskeleri uygulamalısınız. Aksi takdirde uyguladığınız bakımlar cildiniz için hiçbir anlam ifade etmeyebilir.

Cildinizin kuru mu ya da yağlı mı veya karma bir cilde sahip olduğunuzu öğrenmeden yapacağınız cilt bakımları yarar yerine cildinize zarar verebilir. Günümüzde hava kirliliği ve hazır gıdaların artmasına bağlı olarak yüzümüzde istenmeyen birçok siyah lekeler ve akneler çıkmaktadır. Bunun yanında çalışma temposuna ve hayat şartlarına bağlı olarak çok stresli ortamlardan dolayı erken yaşlarda cinsiyet ayırımın yapmaksızın birçok kişide kırışıklar meydana gelmektedir. Bundan dolayı cildimiz zarar görmekte ve istenmeyen görüntüler meydana gelebilmektedir. Siyah lekeler, akneler ve kırışıklar için önlemler alabilir ve cildimizi koruyabiliriz. Ancak cilt bakımı gerçekleştirmeden önce cilt yapısını bilmeli ve kullanacağımız tedavi seçeneklerini cildimize göre en uygun olduğunu tespit etmeliyiz. Cilt analinizi yaptırmanın en sağlıklı ve kesin sonucu elde etmek için uzman bir cildiye doktoru tarafından yaptırabilirsiniz. Fakat günümüzde bir çoğumuzun uzman bir hekim kontrolünde cilt analizi yaptırmak için pekte zamanımız olmayabiliyor.

Evde Cilt Analizi Yapmak Mümkün mü?

Elbette ama bu analizin sonucunun bir garantisi olamaz. Çünkü cildinizi tanısanız da, semptomların (soyulma, yağlanma, dökülme, sivilcelenme) nelerden kaynaklandığını bilmeyebilirsiniz ve bu gayet normal bir durumdur.

1. Yöntem: Evde Doğal Yollarla Cilt Analizi Yapmak

Yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın.

Tek katlı bir kağıt peçete ile yüzünüzü kaplayın.

Yüzünüzdeki kağıt peçete üzerinde parmak uçlarınızı gezdirin.

Kağıdı hafifçe kaldırıp gözlemleyin;

Kağıdın çoğu bölgesinde küçük yağ noktaları varsa, cildiniz yağlı demektir. Alnınızda, burnunuzda ve çenenizde lekeler varsa, bu karma bir cilt problemi anlamına gelir. Kağıtta leke yemOnlineKyta, cildiniz kuru demektir.

2. Yöntem: Evde Doğal Yollarla Cilt Analizi Yapmak

Cilt analizi yapmadan önce cildinizi mümkün olduğunca güzelce temizleyin. Hatta ıslak mendil kullanarak temizleyebilirsiniz. Sonrasında 1 litre kadar ılık suyla cildinizi yıkayın. Ve pamukla kurulayın. Kurulama işlemi bittikten 40 dakika kadar bekleyin. Bu analiz sonrasında cildinizin tamamı parlak ve canlı ise cildiniz yağlı demektir. Cildinizde yalnızca burun kısmı ile alnınızda parlaklık ve yağlılık varsa cildiniz karma bir yapıya sahiptir. Bu süreç sonunda hiçbir şekilde cildinizde parlaklık ve canlılık yok ise, tam aksine solma ve çekilmeler var ise cildiniz kuru bir cilt yapısına sahip demektir.