Bebekler ve çocukların gelişiminde son derece önemli olan D vitamininin en önemli kaynağı ise güneş ışığıdır. Özellikle güneşli günlerde çocuğunuzun güneşten yararlanması için mutlaka dışarıya çıkması gerekir. Ayrıca camın arkasından gelen güneş ışınları D vitamini sentezi için uygun değildir.

Soğukların kendini iyice hissettirdiği bu kış aylarında, anne ve babalar çocuklarının üşütüp hasta olmasından korktukları için, mümkün olduğunca dışarıdan uzak tutuyorlar. Ebeveynlerin bu endişelerini anlamakla birlikte, bu tutumları yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Çocuklar son bahardan itibaren evlere, kreş ve okullara deyim yerindeyse hapsoluyorlar. Oysa ki sadece yazın değil kışın da güneşten faydalanmaları gerekmektedir.

Çocukların enerjilerini atmaları, dışarıya çıkıp oynamaları ve çocuklara doğa olaylarını yaşaması, yağmuru, karı hissetmesi için fırsat vermek gerekir. Aksi halde tüm gününü evde geçiren bir çocuğun televizyon, bilgisayar ve telefon bağımlısı olması kaçınılmazdır. Eğer çok yoğun kar veya yağmur yağmıyorsa ya da hava çok soğuk değilse, çocuklar her gün hem enerjilerini atabilmek hem de güneşten faydalanabilmek için kalın giydirilip önlem alındıktan sonra en az 20 dk – 30 dk dışarı çıkmalıdırlar.

Bebeklerde ise durum biraz daha hassastır. Çünkü bebeklerin yağ tabakası tam olarak gelişmiş olduğu için vücut ısılarını koruyamazlar. Bu nedenle vücut ısıları ani olarak düşebilir ya da yükselebilir. Bu yüzden bebekleri dışarı çıkardığımızda bebek arabalarının yağmurluğu ve rüzgarlığının olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca bebeğinizi üşütmeyecek kalın giysiler tercih edilmelidir. Kışın güneşli havalarda mutlaka bebek hava koşullarına uygun şekilde giydirilerek, güneş ışınlarından faydalanması için yüzü ve kolları dışarıda kalacak şekilde dışarı çıkarılmalıdır. Ancak uzun süre soğukta tutulmamalıdır.  Vücut ısısının ise 35 derecenin altına düşmemesi için sık sık kontrol edilmesi gerekir.