Bitkilerle Bakım

Kimi rivayetlere görü doğada herşeyin,her hastalığın vb. bir çok şeyin çağresi olduğu söylenir,ki bir çok tıp,kozmetik,hatta ağar sanayi'nin bir çok kolunda bile Doğa'dan faydalanıldığı bilinen bir gerçektir.

Bunların dışında  doğa'dan aldığımız bitkilerle,hiç bir kimyevi madde karıştırılmadan,tamamen doğal cilt bakım ürünlerini,evimizin rahatlığındada kolayca uygulayabiliriz.

Yaşadığımız tabiyatı biraz daha araştırırsak,bizlere sunduğu eşsiz ve bitmek tükenmek bilmez mucizelerine şahit oluruz.

"Lokman Hekim" doğa konusunda bir hayli araştırma yapmış olucakki,bir rivayete gör neredeyse ölüme bile çare bulduğu söylenir.Olayın bu boyutu her nekadar rivayet olsada,bir zamanlar yaşamış olan lokman hekimin doğa sayesinde neler yaptığı bir çoğumuz tarafından bilinir..

Kısaca bitkilerle yapılan küçük cilt bakımlarına bir göz atalım;

Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya ince kıyılmış kökü 300 gr. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür. Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklinde kullanılır.

Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 gr. suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Elde edilen mayi ile sabah akşam yüz yıkanır. Yüzdeki küçük siyah lekeleri ve çilleri giderir.

Nane haşlaması : 100 gr. nane yarım kova kaynar suda yarım saat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmiş ayaklara banyo şeklinde uygulanır.

Gül Yaprakları İle Tütsülenmek (İnhalasyon) : Hafif ateş üzerinde, su kaynatılan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatılır. Eleğin kaidesine gül yaprakları serilir. Yüz gül yapraklarına 1520 cm. kadar yaklaştırılır, baş bir havlu ile örtülür. Güldeki eterik yağ cildi sağlamlaştırır ve yüze canlılık ve tazelik verir.

Yüzde Beliren Mantarlar : Tuzlu su ve kızıl ağaç veya huş ağacı yapraklarının haşlaması ile giderilir.
Sati mantarlarda ise : Atkuyruğu veya büyük kuzukulağı haşlamasıyla kompres yapılır.

Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : Meşe kabuğu veya menekşe haşlanarak kompres yapılır.

Yüzde Çıkan Siyah Lekecikler : 2 çorba kaşığı mısır unu veya yulaf unu 1 yumurta akı ile köpükleninceye kadar çırpılır. Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru, pamuklu bir bezle silinir. Sonra soğuk su ile yıkanır.Yüze zeytin yağı ile hafif masaj yapılması tavsiye olunur. Yüz masajdan evvel, sabun kullanmadan sıcak su ile yıkanır ve soğuk su ile durulanır. Sonra da zeytin yağı ile yüze hafif masaj yapılır ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanılmadan sıcak su ile yıkanır, soğuk su ile de durulanır. Zeytinyağı dirsek ve tırnaklar içinde yararlıdır. Zeytin yağına taze fesleğen (100 gr. fesleğen 1/2 It. zeytin yağı) karıştırılır. Bir hafta bekletilerek yapılırsa çok yararlıdır.

Yüzde beliren lekeler (siyah ve sarı lekeler): Taze salatalık püresi yüze devamlı sürülerek giderilir. Cilt yumuşak ve pürüzsüz olur.