Havalardan kolay şekilde etkilenen, yıpranan dudaklar gerekli bakımlar yapılmadığı zaman yara haline gelmesine ve dudak derisinin soyulmasına, çatlakların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Dudakların çatlaması sadece soğuk veya rüzgârlı havalarda değil aynı zamanda sıcak havalarda da meydana gelebilmektedir. Bunun için de gerekli ürünlerini kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemleri tercih etmek isteyenler için de evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pratik karışımla dudaklarınızı koruyabilirsiniz.


Soğuk havalarda çatlayan ve kuruyan dudaklarınız için lip balm ve nemlendirici araştırmaktan sıkıldıysanız, dudak bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Bakım ürünlerinin dışında dudaklarınıza çay sayesinde doğal bakım yapabilirsiniz.


Malzemeler: Yeşil çay , sıcak su ve fincan.

Yapılışı: Sıcak suya koyduğunuz poşet çayı, iyice demlendikten sonra çıkarın ve 3-5 dakika dudaklarınıza baskı yaparak uygulayın.Dudağınıza uyguladığınız poşet çay, dudaklarınızı ölü derilerden arındırır ve yumuşak, bakımlı, sağlıklı kalmasına yardımcı olur.


Evde doğal besinlerle hazırlayacağınız peelingler de veya bitkisel yağlarla bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Kahve ya da şeker kullanarak dudaklarınıza masaj yaparak uygulayın dudaklarınızı ölü derilerden arındıracak peelingler uygulayabilirsiniz.