Her kusursuz makyajın temeli doğru fondöten seçiminden geçmektedir. Kendimize uygun bir fondötenle harika görünürken, renk ve doku olarak kendinize uygun olmayan bir fondöten kullanmak sizi görüntü olarak oldukça rahatsız edebilir.

Peki, hangi fondöten size uygun? Buna nasıl karar verebiliriz?


1- Fondöteni elinde deneme!

En sık yapılan hatalardan biri ise fondöteni elimizin üzerinde hızlıca yayarak denemek. Elimizin rengi, yüzümüzün cilt tonundan daha koyu olduğu için doğru sonucu vermez. Bu nedenle büyük çoğunluğu ne kadar uyumlu görünse de eve geldiğinde büyük hayal kırıklığıyla karşılaşabilirsin.


2- Boyun bölgesinde fondöteni test et.

Fondöten alırken ilk testi boyun bölgesinde uygulamalısınız. Çünkü elde etmek istediğimiz görüntü, boyunla yüzümüz arasında ton farklı kalmamasıdır. Bu nedenle boyun bölgesiyle aynı tonda fondöten kullanarak ten makyajında harika sonuçlar ortaya çıkarabilirsin. Kozmetik marketine gittiğinde, fondöteni boyun bölgene parmaklarınla güzelce yay. Eğer fondöten uyguladığın bölümle, uygulamadığın bölüm arasında ton farkı göremiyorsan doğru fondöteni bulmaya bir adım kaldı demektir.


3- Fondöteni yüzünde dene

Boyun bölgesi testinde başarılı sonuç aldığın fondöteni bir teste daha sokman gerekiyor. Seçtiğin fondöteni yüzünde deneyerek sana uygun olup olmadığını kolayca anlayabilirsin. Temiz bir ciltle fondöten alışverişi yaparsan daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsin. Fondöteni yüzüne uygularken parmaklarını kullanabilirsin. Fondöteni cildine iyice yay ve boyun bölgesiyle arasında ton farklı olup olmadığına dikkat et. Eğer herhangi bir fark göremiyorsan, doğru fondöteni buldun!


4- Alışveriş sırasında doğru ışığa dikkat

Doğru fondöten seçiminde her detayı ince düşünmelisin. Mağaza ışıkları genelde yanıltıcı olabiliyor bu durum doğru fondöten tonunu bulmana engel olabilir. Bu nedenle fondöteni cildine uyguladıktan sonra güneş ışığında da mutlaka kontrol etmelisin gün ışığı seni asla yanıltmayacaktır.