Elleriniz sizi konuşurken, bir şeyler anlatırken kullanabildiğiniz yegâne araçlardır. El sıkışmak, yemek yapmak, saçlarınızla ilgilenmek, hissetmek, dokunmak, çalışmak ve yazı yazmak. Ellerimiz olmadan bu eylemlerin hiçbirini gerçekleştiremeyiz.

Güzel ve bakımlı eller bir yetişkinin sahip olması gereken özelliklerden biridir. Aslında yüz bakımı için gösterdiğimiz özeni ellerimiz için de göstermeliyiz. Vücudumuzun dış ortamla en sık temas eden, çevresel etmenlerden en çok etkilenen özellikle yaşlanma belirtilerini en çok gösteren yerlerden biridir.

 Dolayısıyla aslında genç görünen eller için kişisel bakım rutinimize el bakımı dahil etmek şart. Ellerinizin daha sağlıklı ve genç görünmesi için birkaç öneri…

Öncelikle dokunduğumuz hemen her yerin mikrop dolu olduğunu unutmamalısınız. Gün içerisinde sık sık elleri yıkamak şarttır ayrıca kullandığınız ürünlerin içerikleri oldukça önemlidir. Evinizde mümkün olduğunca doğal zeytin yağlı sabunlar kullanmalısınız. Böylelikle ellerinizi temizlerken kuruyarak çatlamasının da önüne geçmiş olursunuz.

Sonbahar-kış aylarında elleriniz soğuktan kuruyarak çatlar. Bu nedenle eldiven giyerek ellerinizin soğuktan zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Nemlendiricinizi, günlük olarak kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca ellerinize nemlendirici uygularken el masajı yaparak uygulamalısınız, tırnak kenarlarına masaj yaparak ve yavaş hareketlerle sürmek  nemlendirmek için daha etkilidir.