Sürekli değişen hayat şartları ile birlikte şehir hayatı her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Yaşanılan ekonomik krizler, iş stresi, içinden çıkılmaz trafik, artan nüfus ve buna bağlı olarak boyut değiştiren bulaşıcı hastalıklar, çevre faktörleri yasamımızı daha da zorlaştırıyor.

Bugünlerde çok fazla ön planda olan ama her zaman tehdit altında olduğumuz bulaşıcı hastalıkların varlığı ile yediğimiz yemekten, soluduğumuz havaya dokunduğumuz her yer risk altında. Peki tüm bunlara karşı stresimizi, hastalık korkusunu da mı ekleyecegiz, tabi ki hayır. Sadece önlem alarak biraz daha dikkat ederek, hijyeni önemseyerek kendimizi korumaya alacağız.

Özellikle iş hayatında güçlü adımlarla yerini alan kadınların, bakımlarına önem verdikçe dikkat edilmesi gereken konularda artıyor. Bunların başında gelen kamusal alanlardan biri de güzellik merkezleri oluyor. Günlük, haftalık rutin bakımlarımızı yaptırırken aslında bir çok tehlike ile karşı karşıya kalıyoruz.

Grip, nezle gibi soluk ve dokunma yolu ile geçen hastalıkların yanısıra ölümcül etkileri olan Hepatit, HIV ve mantar virüsleri, gerekli önlemler alınmadığında bizim için tehdit haline geliyor. Merkezlerde bu hastalıkların bulaşma riskinin fazla olmasının en önemli nedeni ortak kullanılan malzemelerin varlığıdır.

Peki gittiğiniz merkezin bu şartları sağladığını nasıl anlarız ya da ne tarz önemler alabiliriz.

Bu konuda Manikür ve Pedikürde dikkat edilmesi gereken hijyen önlemleri;

1- Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Manikür ve Pedikür için ihtiyacınız olan malzemelerin size özel olmasıdır.

2- Alınacak malzemelerin manikürcünüzün kullanıma uygun profesyonel ürünler olması gereklidir. Bunun için malzeme seçimde bazı püf noktaları bulunmaktadır. Örneğin Et ve Tırnak Penslerinin işleyen (sürtünen) metaller arasında en dayanıklı element olan Cobalt ile çeliğin birleşimi olmalıdır. Tercih edeceğiniz penslerde bu konulara dikkat ederseniz, kusursuz uygulamayı destekleyen uzun ömürlü bir pense sahip olursunuz.

3- Uygulama başlangıcında uzmanınız sağlıklı bir servis için eldiven kullanmalı, gerekli durumlarda antibakteriyel jel desteği ile hijyeni sağlamalıdır.

4- Manikür ve Pedikür işlemi sonrasında malzemelerinizin dezenfektasyonun ardından muhakkak ısılı sterilizasyondan geçirilmesini sağlayınız. Sterilizasyon işlemi bittikten sonra, steril edilmiş malzemelerin bir sonraki işleme kadar steril poşetlere konulması tavsiye edilir.

5- Tırnak etlerinizde işlem sonrasında kanamalar ve açık yaralar oluşabilir. Ellerinizi hiçbir yere sürmeseniz de hava temas anında bile enfeksiyon kapma olasılığı bulunmaktadir. İnsan vücudunda deri normal şartlar altında 4 saat içerisinde kendini yeniler. Ama bu süreç içerisinde enfeksiyon riskiniz devam etmektedir. Bu nedenle enfeksiyon önleyici jel veya sprey kullanılmalıdır.