Meme büyütmede silikon mu, yağ enjeksiyonu mu?

İsterseniz silikon mu yağ enjeksiyonu mu sorusundan önce silikon hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Silikon nedir, doğal bir madde mi dir?

Silikon metal benzeri bir elementtir. emOnlineKytijenle reaksiyona girerek dünyada en fazla bulunan silika maddesini (silikon diemOnlineKytid) oluşturur. Silika denizdeki kumlardan kristale kadar pek çok yerde doğal olarak bulunur. Silika yüksek ısı ve karbon ile silikona dönüşür. Silikon ise sıvı, jel ve katı şekillerde olabilir. Silikon esas olarak kaydırıcı olarak kullanılır. Tıpda yüzlerce alanda kullanımı vardır. Vücud losyonlarında , sabunlarda, işlenmiş gıdalarda da silikon kullanımı yaygındır.

Silikon gerçekten güvenli bir madde mi dir?

Bu silikonun nasıl, nerede ve ne şekilde kullanacağınıza bağlıdır. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon katı silikondur. Katı silikon ayrıca tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Katı silikonun vücuda yayılması mümkün olmadığından şimdiye kadar büyük bir hastalık nedeni olarak tespit edilememiştir. Ancak sıvı silikonun vücuda direct olarak enjekte edilmesi pek tavsiye edilen birşey değildir. Sıvı silikonun bu şekilde kullanımı da bazı Batı ülkelerinde yasaktır. Ancak gözün arka tabakasının ayrılması durumunda uygulanan tedavi de sıvı silikon sınırlı olarak kullanım iznine sahiptir. Bu nedenle dudak büyütme gibi işlemlerde sıvı silikon kullanımı pek uygun bir yaklaşım değildir.
Silikona karşı allerji olurmu, vücudun kabul etmemesi diye bir durum var mıdır?
Normalde vücud herhangi bir maddeye karşı allerjik reaksiyon geliştirebilir. Silikon vücuda karşı en fazla uygum sağlayan maddelerden biridir. Silikona karşı allerji son derece nadir görülebilecek bir durumdur.

Bayanların ne kadarı silikon yaptırmaktadır elinizde bir rakam var mı?

Ülkemizde bu konuda bir istatistiki çalışma yok. Ancak ABD’ de yılda 250 bin den fazla kişi silikon meme implantı yaptırmaktadır. Bu da yuvarlak bir hesapla her 250-300 bayandan birinde silikon implant bulunduğunu gösterir.

Peki, meme kanseri ile silikon arasında bir ilişki var mı dır?

Meme kanseri ile silikon arasında bir ilişki saptanamamıştır. Bazı çalışmalarda silikonu olan bayanlarda meme kanserinin daha az görüldüğü bildirilmiştir. Ancak bunun nedeni tam olarak ortaya konulamamıştır. Silikonlu olan bayanların meme dokularının daha az olması meme kanserinin daha az görülme nedeni olabilir.

Silikon Mamografi sonuçlarını etkiler mi ?

Bu konuda değişik görüşler ileri sürülmektedir. Mammografinin hassasiyeti silikon implantı olan bayanlarda biraz azalmakta ancak uygun şekilde yapıldığında sonuçlar üzerinde fazla etkisi olmamaktadır. Silikonun meme dokusunu ileri doğru itmesi nedeniyle meme dokusunda oluşabilecek sertleşmeler muayenede daha kolay farkedilmektedir. Ayrıca silikon implantı olan bayanların bu konularda daha bilinçli olmaları da erken tanıya neden olabilmektedir.

Silikon implantın belli bir kullanım süresi varmı dır, değiştirilmesi gerekir mi?

Bu kullanılan silikonun tipine göre değişiklik gösterecektir. Ancak silikonda herhangi bir hacim azalması olmadığında jel içeren silikon implantların 10-15 yıl, hatta içerisinde serum içeren silikonların çok daha uzun süreli kalabilirler. Nitekim, tedavi amaçlı kullanıldığında hayat boyu kalacak şekilde planlanmaktadır.
 
Silikon ile meme büyütme ameliyatından  ne kadar süre sonra spor yapılabilir yada tam aktiviteye geri dönülebilir?

Bu daha çok ameliyatı yapan doktor tarafından belirlenmekle birlikte 4-6 hafta sonra tam aktiviteye dönmek veya spor yapmak mümkün olmaktadır. Normal günlük işlere ise 7-10 günde başlamak mümkündür.

Benim merak ettiğim bir konu da silikonlar vücutta ne kadar ağırlık oluşturuyorlar?

Silikon implantların ağırlıkları büyüklükleri ile ilgilidir. Örneğin 250 ml lik silikon implant 250 gr kadardır.

Sigara içmek iyileşme sürecini ektiler mi?

Sigara ve benzeri maddeleri kullanmak yara iyileşmesini olumsuz olarak etkiler. Sigara kullanımı ile deriye giden kan ve emOnlineKytijen miktarı azalacak ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir.   

Hamilelikte silikon çıkarılmalımıdır?

Emziren annelerin sütünde yapılan araştırmalarda silikonu olan bayanlarla silikonu olmayanlar arasında bir fark tespit edilememiştir. Genellikle hamilelik döneminde bir sorunla karşılaşılmaz. Ancak bazı kişilerde enfeksiyon ihtimali artabilir ancak bu durum antibiyotikle ortadan kaldırılabilir.  

Silikondan başka meme büyütme yöntemi var mı dır?

Bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir ilaç yada yöntem yoktur.  

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmesi yapıldığını zaman zaman duymaktayız. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

Yağ enjeksiyonu, özellikle yüz ve el sırtı gibi bölgelerde derinin incelmesi ve çökmesi durumlarında sık kullandığımız bir yöntemdir. Ancak meme büyütmede kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü enjekte edilen yağ dokusunda zamanla kasiyum birikmeleri olabilmektedir. Bu kalsiyum birikmesi meme kanserinde mamografi yapıldığında da görülmektedir. Bu ise büyük bir karışıklık ortaya çıkaracağından meme bölgesine yağ enjeksiyonunu önermiyoruz. Amerikan Plastik Cerrahları Derneği de zaman zaman meme büyütmede yağ enjeksiyonu yaptırmamaları konusunda uyarmaktadır.

Doc. Dr. Mustafa Tercan