Yağ birikimleri ve deri sarkmasına bağlı olarak kolun çevresinin genişlemesi ailevi yatkınlık veya kilo alma-vermelerden sonra oluşur. Kol özelikle  el sallama pozisyonunda yarasa-kanadı görünümündedir ve bu durum kısa kollu elbise giyilmesinde sorunlar yaratır. Kolun bu deformitelerini düzeltici ameliyatlar kol kontur cerrahisi başlığı altında toplanırlar.

Kol şekil bozukluğu olan her hasta özeldir. Bazılarında deri tonusu iyi ve yağ birikimleri ön plandayken, bazılarında (özellikle hızlı kilo verenlerde) sadece deri sarkması ön plandadır. Liposuction ve deri germe yöntemleri tek başına veya kombine olarak kullanılarak tek seansta koltuk altı ve dirsek arasındaki bölgenin düzgün şekilli ve el ile uyumlu olması sağlanır.

Ayrıca, meme kanseri nedeniyle memesi alınan bazı kadınlarda da bundan sonra kolda şişlik olmaktadır. Bu hastalarda liposuction ve sonrasında uygulanan kontrollü basınç tedavisi koldaki lenfödemi etkili olarak azaltmakta ve selülit gelişmesini azaltmaktadır.

Kolun İleri Yaşta Sarkması Önlenebilir mi?

Deri tonusunun iyi olduğu daha genç yaşlarda kollara liposuction uygulaması derinin kontraksiyonu ile ileri yaşlarda ve hamilelikler sonucu olan kollardaki sarkmayı engelleyebilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Operasyon 1-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve ağrısızdır. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı olmamaktadır.

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Hasta en fazla 1 gece hastanede yatırılmaktadır. Birkaç gün süreyle bir kolluk takılması yararlı olacaktır. Normal hayata dönüş birkaç gün içindedir.

Risk ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kol germede kolun iç veya arka yüzünde kalan bir iz olmaktadır. Bu iz kolun iç yüzünde gizli bir bölgededir. İz daha arkaya yerleştirilirse biraz daha görünen bir bölgede olmasına rağmen izin kalitesi daha iyi olmaktadır. Ayrıca bu durmda hastanın uzun süreler kolluk takmasına ihtiyaç kalmamaktadır.