Genellikle ergenlik çağındaki kişilerde görülen yağlı cilt sivilce ve akne oluşumuna uygun bir zemin oluşturur.Derinin sahip olduğu yağ tabakasına “sebum” adı verilir. Bu tabaka yaşlanmanın etkilerini geciktirir ve nemli bir görünüm sağlar. Ancak fazlası gözeneklerde yer ederek siyah noktaların, sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Nasıl gözükür?

Bu cilt tipi sebum tabakasının yüzeyde yarattığı etkiyle parlamasına karşın, dikkatle bakıldığında soluk bir renge sahip olduğu görülür.

Beneklere sıklıkla rastlanır. Sivilcenin yanı sıra geniş çaplı gözenekleri nedeniyle siyah noktaların da oluşumu fazla miktardadır.

Neden olur?

Cildin yağlı tipte olmasının birçok sebebi olabilir. Bunların arasında çözüm bulamayacağınız tek madde genetik özelliklerdir.

Deride yağlanmanın bir diğer nedeni ise yeterli derecede yapılmayan temizliktir. Cilt tipinize uygun temizlik malzemesi (sabun, şampuan vb.) kullanmadığınız takdirde gözeneklerinizle ve dolayısıyla yağ derecesiyle ilgili problemler yaşayabilirsiniz.

Vücudunuzdaki dolaşım bozuklukları, metabolizmanın düzensiz çalışması ve dengesiz beslenme de ciltte doğrudan etkisini gösterecek, yağlanmaya sebebiyet verecektir.

Ancak yağlı cilt tipinin nedeni sadece fizyolojik değildir. Psikolojik faktörler, özellikle işte ve günlük yaşamdaki stres cildi etkiler. Ruhsal olarak rahat olmayan bir bünyede her organ gibi deri de tepki verecektir.

Hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde artan sebum miktarı geçen yıllarla birlikte tekrar eski, normal seviyesine dönecektir.

Eğer yağlı cilt tipinizden memnun değilseniz, kozmetik ürünlerini dikkatle seçmeli, dengeleyici ürünler üzerinde yoğunlaşmalısınız.